Odszkodowanie za wypadek na nartach

W górach na dobre rozpoczął się sezon zimowy. Dla pasjonatów białego szaleństwa to znak, że czas zapakować sprzęt do torby. Nim jednak wyruszymy warto przygotować się na wszelkiego rodzaju sytuacje, również te nieszczęśliwe. Warto zawczasu wykupić polisę i dowiedzieć się, co zrobić gdy dojdzie do wypadku, kiedy i jak można otrzymać odszkodowanie za wypadek na nartach.

Kolizja na stoku

Wypadki na stoku zdarzają się dość często. Warto pamiętać, że osoba, która spowodowała wypadek obowiązana jest zatrzymać się, udzielić pomocy osobie poszkodowanej i upewnić się czy wszystko z tą osobą jest w porządku. Może jednak okazać się, że kolizja ma poważniejsze skutki. Sytuacja jest prosta, jeżeli mamy ubezpieczenie. Jeśli natomiast nie posiadamy ubezpieczenia, koniecznie trzeba zadbać o to by zdobyć dane sprawcy –  to on będzie odpowiadać za powstałą szkodę i koszty leczenia osoby poszkodowanej.

Mam ubezpieczenie

Jeśli w chwili wypadku mieliśmy ubezpieczenie sprawa jest dosyć prosta. Pamiętamy jednak, że umowa ubezpieczenia dokładnie określa warunki i należne nam sumy, jakich zwrotu można żądać w związku z kosztami leczenia oraz kosztami ratownictwa medycznego. Ubezpieczenie może pokrywać również koszty zniszczonego sprzętu zimowego, odszkodowanie za niewykorzystany urlop, a także zawierać ubezpieczenie OC. Może ono się okazać wybawieniem dla sprawcy wypadku. Sprawca bez ubezpieczenia OC będzie musiał sam pokryć te koszty. Zdarza się także czasami, że ubezpieczenie nie pokrywa wszystkich poniesionych kosztów. W takiej sytuacji możliwe jest dochodzenie pozostałej kwoty od sprawcy wypadku.

Nie mam ubezpieczenia

Tutaj sprawa się nie jest już taka prosta. Jeżeli zachowaliśmy zasady bezpieczeństwa i to nie my spowodowaliśmy wypadek, sprawca zobowiązany jest do jej naprawienia i wypłacenia odszkodowania za wypadek na nartach. I tak też chodzi tu o:

  1. zadośćuczynienie – czyli pieniężną rekompensatę za doznaną krzywdę, ból;
  2. koszty leczenia i rehabilitacji – operacje, zabiegi, wizyty u specjalistów itp.;
  3. koszty środków farmakologicznych i specjalistycznych urządzeń medycznych – lekarstwa, kule, wózek inwalidzki, itp.;
  4. koszty dojazdu do placówek medycznych i transportu z miejsca zdarzenia;
  5. koszty opieki sprawowanej nad poszkodowanym;
  6. koszty poniesione w związku ze zwiększonymi potrzebami poszkodowanego;
  7. wyrównanie utraconych zarobków;
  8. skapitalizowaną rentę z tytułu trwałego uszkodzenia ciała, w związku z którym konieczne jest przekwalifikowanie zawodowe poszkodowanego lub zmniejszyły się jego widoki na przyszłość.

Bez względu na zachowanie innych narciarzy, staraj się zawsze zachowywać ostrożność i przestrzegać zasad panujących na stoku. Gdy jednak dojdzie do wypadku zbieraj dowody dotyczące zdarzenia. Jeśli nie masz pewności co do przysługujących Ci roszczeń, skontaktuj się z profesjonalnym pełnomocnikiem. Walka z ubezpieczycielem w wielu wypadkach bywa niestety trudna. Radca prawny Joanna Rynas nieodpłatnie przeprowadza analizę wysokości należnego odszkodowania.