Odrzucenie spadku

Śmierć spadkodawcy

Z chwilą śmierci spadkodawcy (fachowo nazywa się to chwila otwarcia spadku) do gry wchodzą spadkobiercy. Zasadniczo mają oni trzy możliwości:

  1. mogą przyjąć spadek wprost (co to oznacza opiszę w kolejnych artykułach);
  2. mogę przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza (co to oznacza opiszę w kolejnych artykułach);
  3. mogą zdecydować się na odrzucenie spadku.

Co to znaczy odrzucić spadek?

Osoba, która odrzuci spadek traktowana jest przez prawo, jakby nie dożyła chwili otwarcia spadku, czyli innymi słowy tak jakby w ogóle nie istniała. Oznacza to, że spadkobierca, który odrzucił spadek nie dziedziczy ani majątku, ani długów po spadkobiercy.

Jak odrzucić spadek?

Aby odrzucić spadek spadkobierca musi złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku. Takie oświadczenie o odrzuceniu spadku składa się albo przed sądem albo przed notariuszem. Czas, jaki masz na złożenie oświadczenia to 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedziałeś się o terminie powołania do spadku Musisz jednak pamiętać, że jeżeli odrzucisz spadek, to nie tylko utracisz prawo do zachowku, ale do  kręgu potencjalnych spadkobierców dołączą osoby, które dziedziczyłyby po pierwotnym spadkobiercy. Innymi słowy, jeżeli odrzucisz spadek, a masz dzieci to one będą do spadku powołane. Jeżeli są one pełnoletnie to oczywiście także one mogą odrzucić spadek. Jeżeli jednak Twoje dzieci są małoletnie to w takiej sytuacji Ty będziesz musiał za nie ten spadek odrzucić. Wcześniej jednak konieczne będzie uzyskanie zgody sądu na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu małoletnich. Czy trudno taką zgodę uzyskać? I tak i nie, dlatego więcej czasu na tą tematykę poświęcę w kolejnych artykułach.

Odrzucenie spadku – czy to się opłaca?

Odrzucenie spadku ma sens w sytuacji, kiedy zmarły pozostawił po sobie długi, które przewyższają wartość majątku spadkowego. Musisz więc ocenić, czy odrzucenie spadku jest dla Ciebie korzystne. Można bowiem odrzucić spadek i dzięki temu nie spłacać długów i mieć „święty spokój”, ale nie otrzymać przez to żadnego majątku. Można także zadecydować się spłacać długi spadkowe, ale odziedziczyć przykładowo rodzinny dom.

Jesteś spadkobiercą? Nie wiesz, które rozwiązanie jest dla Ciebie korzystniejsze? A może masz dodatkowe pytania odnośnie odrzucenia spadku? Jestem do Twojej dyspozycji.