odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

Odrzucenie spadku w imieniu dziecka (małoletniego)

Z pewnością wśród Was znajdują się osoby, które zadały sobie pytanie: czy można odrzucić spadek w imieniu dziecka. Odpowiedź brzmi: tak. Czy jest to prosta procedura: niekoniecznie, a raczej skłoniłabym się ku stwierdzeniu, że o ile przepisy w tej materii są nieskomplikowane, to kłopotów zazwyczaj dostarcza wykazanie, że zasadne jest odrzucenie tegoż spadku przez dziecko.

Mam za sobą kilkanaście takich spraw. W każdej z nich chodziło o to samo, a jednak za każdym razem był to inny kaliber trudności. Szczęśliwie udawało się przekonać sąd i uzyskać zgodę na odrzucenie spadku.

Jak wygląda zatem procedura?

Wpierw należy złożyć wniosek do właściwego sądu. Wniosek nazywa się: wniosek o uzyskanie zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego.

Wniosek ten powinien zawierać niezbędne elementy wynikające z aktualnych przepisów postępowania cywilnego. Do wniosku należy załączyć także dokumenty potwierdzające nasze twierdzenia plus dokonać opłaty sądowej. Wzór wniosku, jaki sprawdza się w sądach znajdziesz tutaj.

W momencie uzyskania zgody na odrzucenie czas na ostatni etap – należy złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w sądzie lub przed notariuszem.